Ilija Pantelić

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Ilija Pantelić

Post od Владика »

Рођен je у селу Козице код Бања Луке 2.августа 1942.године. Фудбалом је почео да се бави у Новим Козарцима.још док је похађао основну школу, а потом у јуниорском тиму «БАК»-а из Беле Цркве 1958.године. Једно време био је на голу «Радничког" из Сомбора и тада је дебитовао у младој репрезентацији Југославије.
Од 1961. до 1969.године играо је за «Војводину» и у том периоду она је постала први пут у својој историји шампион државе. За црвено-беле одиграо је 348 званичних утакмица(176 у првенству) и постигао 11 голова.
Забележено је.као куриозитет,да је Пантелић на утакмици против Трешњевке у Новом Саду постигао три гола са беле тачке,а на утакмици против Атлетика постигао гол из игре,што је јединствен случај у историји Купа европских шампиона, да је голман из игре дао гол противничкој екипи!
За репрезентацију Југославије одиграо је осамнаест утакмица.Чувао је мрежу репрезентације на две финалне утакмице на првенству Европе 1968.године против Италије(1:1 и 0:2) Одиграо је такође,три утакмице за младу и две за «Б» репрезентацију Југославије.
После Војводине, фудбалску каријеру сам наставио у Француској где је одиграо за осам година преко 400 утакмица у Расингу из Париза, Олимпику из Марсеља,Бастији са Корзике и Пари Сен Жермену из Паризу, у којем је био играч, капитен и тренер екипе.Освојио је дуплу круну Француске-и куп и првенство.
По повратку у Нови Сад ангажовао се на утемељењу система обуке младих фудбалера па су из школе «Војводине» изнедрени многобројни талентовани играчи.репрезентативци Дунђерски, Шаула, Бајчетић, Миодраг Пантелић,...
Илијини пулени су били пионири -Војводине- који су више пута били прваци државе.као и више генерација јуниора и кадета који су, такође, освајали Куп и првенство државе,побеђивали на турнирима у земљи и иностранству.
Poslednja izmena od Владика u Čet Mar 04, 2010 10:08 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Slika
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Војводина-Атлетико Мадрид

http://www.youtube.com/watch?gl=GB&hl=e ... CLH0r6RBro

Погледајте параду на 0,21:

http://www.youtube.com/watch?v=qEZKl9XL3oI
Korisnikov avatar
Grof Žekula
Administrator
Postovi: 2658
Pridružio se: Pet Jan 28, 2005 10:25 pm
Lokacija: Bulevar

Post od Grof Žekula »

U susret otvaranja stadiona "Ilija Pantelić" u Novim Kozarcima, evo i spiska svih utakmica na kojima je branio za A selekciju Jugoslavije:

PU 25.10.1964 Mađarska - Jugoslavija 2-1 (2-0)
KSP 07.11.1965 Jugoslavija - Norveška 1-1 (0-1)
PU 08.05.1966 Jugoslavija - Mađarska 2-0 (1-0)
PU 01.06.1966 Jugoslavija - Bugarska 0-2 (0-1)
PU 23.06.1966 Nemačka SR - Jugoslavija 2-0 (1-0)
PU 27.06.1966 Švedska - Jugoslavija 1-1 (1-0)
PU 18.09.1966 Jugoslavija - SSSR 1-2 (0-2)
PU 12.10.1966 Izrael - Jugoslavija 1-3 (1-2)
PU 19.10.1966 Jugoslavija - Čehoslovačka 1-0 (1-0)
PU 23.04.1967 Mađarska - Jugoslavija 1-0 (1-0)
KEP 03.05.1967 Jugoslavija - Nemačka SR 1-0 (0-0)
KEP 07.10.1967 Nemačka SR - Jugoslavija 3-1 (1-0)
KEP 06.04.1968 Francuska - Jugoslavija 1-1 (0-0)
KEP 24.04.1968 Jugoslavija - Francuska 5-1 (4-1)
PU 27.04.1968 Čehoslovačka - Jugoslavija 3-0 (2-0)
EP 05.06.1968 Jugoslavija - Engleska 1-0 (0-0)
EP 08.06.1968 Italija - Jugoslavija 1-1 (0-1)
EP 10.06.1968 Italija - Jugoslavija 2-0 (2-0)

Napomena: PU – Prijateljska utakmica, KSP – Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, KEP – Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, EP – Evropsko prvenstvo.
vojvodina jedna jedina
Postovi: 1260
Pridružio se: Pet Jan 01, 2010 11:56 pm

Re: Ilija Pantelić

Post od vojvodina jedna jedina »

Sportski spomenar: Ilija Pantelić

http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/2 ... teli%C4%87" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
Daljac
Postovi: 632
Pridružio se: Pon Maj 09, 2011 8:12 pm
Lokacija: Војводина

Re: Ilija Pantelić

Post od Daljac »

Malo priloga iz francuskih dana:

prvo, link http://twb22.blogspot.com/2010/10/marse ... rance.html ka blogu na kome se nalaze slike sa meča i linkovi za video snimak utakmice finala kupa Francuske 1972, igranog između Marselja i Bastije.

drugo, slike i sličice iz igračkih dana:

Slika

Slika

Slika

treće, iz francuske štampe onoga vremena (septembar 1974.), opširna reportaža o Iliji Panteliću:

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4004
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Re: Ilija Pantelić

Post od budababa »

Дневник napisao:ИЛИЈА ПАНТЕЛИЋ: Поново бих изабрао исти пут

Илија Пантелић (70), легендарни голман Војводине и фудбалске репрезентације Југославије, добио је изузетно вредну награду. Спортски савез Србије, кроз највеће спортско признање у нашој земљи, валоризовао је све оно што је Пантелић учинио у фудбалу и за њега, додељујући му Мајску награду за животно дело.

- Ово је на неки начин круна свега што сам у спорту радио – каже Илија Пантелић, који не дозвољава ни данас да му прође дан а да не стигне на кафицу до Фудбалског центра “Вујадин Бошков”, дом његове Војводине, у којој је провео пуних 40 година. – Срећан сам због овог признања и поносан на каријеру коју сам имао. Ни једног јединог тренутка не заборављам да су за сва добијена признања, а међу њима је и ово најновије, заслужни клубови и људи у којима сам играо и с којима сам сарађивао. Да којим случајем могу да кренем испочетка, не бих ништа мења и мој пут ишао би од Слободе из родних Нових Козараца, преко БАК-а из Беле Цркве, сомборског Радничког и Војводине, до франуских екипа ПСЖ-а, Бастије и Марсеља, чије сам дресове носио. Посебно до признања не бих стигао без подршке и помоћи моје породице, па прве шампионске генерације Војводине из 1966. године, свих људи у новосадском клубу који су у њему радили и зато сам свима њима бескрајно захвалан. Без њих не бих доживео ове лепе тренутке. Што се саме Мајске награде тиче, њу посвећујем мојој унуци Ири.

Илија Пантелић је вредно признање добио за допринос фудбалу, у којем је оставио дубок и неизбрисив траг.

- Од 1958. године живим у фудбалу. Мој први клуб била је Слобода из Нових Козараца и ту чињеницу нити могу, нити желим да заборавим. У Војводини сам играо пуних осам година и за њу сам бранио на 348 утакмица. Наравно, био сам члан репрезентације некадашње СФРЈ и бранио сам за А тим у 18 мечева, а забележио сам и три наступа у Б тиму и три утакмице у младој репрезентацији. Био сам члан државног тима који који је у Риму, давне 1968. године, освојио сребрну медаљу на Европском првенству и захваљујући том резултату добијам националну пензију. Жао ми је једино што сам репрезентативну каријеру завршио у 26. години, јер сам отишао у иностранство, а по тадашњим правилима ФСЈ више нисам имао право да играм за изабрани национални тим.

И у Француској је Пантелић бранио сјајно и освојио неколико трофеја.

-Тек сам тамо сазрео као голман и пружао најбоље партије. Пуних осам година носио сам дресове Марсеља, с којим сам освојио првенство и Куп, Бастије, с којом сам играо у финалу Купа Француске, и Пари Сен Жермена с којим сам два пута играо у тадашњем Купу УЕФА. Уз то, мало је познат податак да сам био најмлађи тренер у историји клуба из Париза, пошто сам у последњих 10 кола првенства био и голман и тренер.

По повратку у земљу, наравно, Илија Пантелић се обрео у Војводини, у којој је два пута био спортски директор клуба.

-Почео сам да радим с млађим категоријама и први сам извео генерацију од 12 до 18 година. Био сам и у стручном штабу репрезентације СФРЈ за Светско првенство 1982. године, у којој сам тренирао голмане. Селектори су тада били Миљанић, Валок и Јерковић, а некако у исто време био сам помоћни тренер у Војводини када су је водили Валок и Калопервић. Ипак, одлучио сам да радим самостално и узео генерацију дечака у којој су били Шаула, Босанчић, Хајдић, Вуков, Бајчетић, Пантелић, Дунђерски, Загорчић и други. С том екипом сам 1988. године освојио титулу јуниорског првака Југославије и на предлог Љубе Шпањола промовисан сам у директора Омладинске школе у клубу. На том месту сам провео наредних 18 година. Када подвучем црту, мислим да сам више пружио у раду с младима него као играч Војводине.

Током каријере Пантелић је добио бројна велика признања.

-Награђен сам Спартаковом наградом, добио сам награду Фудбалског савеза Србије, Дневниково признање и дијамантску значку ФК Војводина, као највеће признање у мом клубу. Сада је, као круна свега, стигла Мајска награда за животно дело и заиста сам због тога срећан и поносан, јер видим да је све оно што сам у каријери урадио добило на вредности кроз ово признање – истакао је легендарни голман Илија Пантелић.
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
limanfkv
Postovi: 2825
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:44 pm

Re: Ilija Pantelić

Post od limanfkv »

Ne skreci sada sa tog puta, Ilija!
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10576
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Ilija Pantelić

Post od Turija »

limanfkv napisao:Ne skreci sada sa tog puta, Ilija!
Karijera za svaki respekt :hurray:
Vojvodina je klub koji ima jako duboke korene, ali su joj stalno sečene najbolje grane, i zato nije dosegla ,,zlatne visine".Priroda je regulisala da su koren i krošnja otprilike (po volumenu) isti, naravno, ako drvo neometano raste.Stablo i krošnja naše Voše je decenijama nesrazmerna njenom korenu, ali je koren toliko jak da nijedan vetar to drvo ne može srušiti.
Živeli :!:
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Ilija Pantelić

Post od Владика »

Turija napisao:
limanfkv napisao:Ne skreci sada sa tog puta, Ilija!
Karijera za svaki respekt :hurray:
Vojvodina je klub koji ima jako duboke korene, ali su joj stalno sečene najbolje grane, i zato nije dosegla ,,zlatne visine".Priroda je regulisala da su koren i krošnja otprilike (po volumenu) isti, naravno, ako drvo neometano raste.Stablo i krošnja naše Voše je decenijama nesrazmerna njenom korenu, ali je koren toliko jak da nijedan vetar to drvo ne može srušiti.
Živeli :!:
Све сте прелепо рекли! Илија, сви те гледамо и са правом много очекујемо. Статус легенде се тешко стиче али се зато лако и брзо губи!
Korisnikov avatar
Daljac
Postovi: 632
Pridružio se: Pon Maj 09, 2011 8:12 pm
Lokacija: Војводина

Re: Ilija Pantelić

Post od Daljac »

Časopis zagrebačkih Sportskih Novosti "Sprint", 7.6.1989.

Slika
limanfkv
Postovi: 2825
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:44 pm

Re: Ilija Pantelić

Post od limanfkv »

Slika

Ilija u dresu PSG.
Odgovori