Jan Podhradski - petrovačka munja

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Jan Podhradski - petrovačka munja

Post od Владика »

Помало је заборављен податак да је једна од фудбалских легенди БСК, Јан Подхрадски своје прве веће фудбалске кораке начинио у Војводини.

Уочи доласка Велкера у "Војводину" на њеном левом крилу је играо изванредни Јан Подхрадски, "петровачка муња" како су га новинари звали. Рођен је у Кисачу, школу учио у Бачком Петровцу где је и почео да игра фудбал.

Сам Подхрадски је објаснио како је добио надимак муња:

- Доктор Хани је запазио да добро играм левом ногом и да сам веома брз. У то време југословенски рекорд на 100 метара је био 10,9 а светски 10,5. Ја сам ову раздаљину трчао за 11,2. Публика ме је због тога назвала муњом.

У лето 1935. године "Војводина" је гостовала на сеоском слављу у Бачком Петровцу. Победила је са 7:2 а оба гола гостима из Новог Сада дао је Подхрадски. Била је то виза за брзи прелазак у табор "Војводине". Већ у наредној сезони Подхрадски је најбољи стрелац "Војводине" са 24 постигнута гола.

- Најзаслужнији за мој долазак у "Војводину" био је Мајтан. Он ми је помогао да се адаптирам у новој средини. Прву утакмицу сам играо против "НАК"-а у којем је играо Велкер. Победили смо са 7:1 а ја сам волеј ударцем постигао један гол о коме се после дуго причало.

Чим су сазнали за "петровачку муњу" београдски фудбалски менаџери бацили су удицу на Јана Подхрадског. Уочи Велкеровог доласка у "Војводину" њено убојито лево крило потписало је приступницу за београдски "БСК". С новим клубом је већ на почетку 1937. године на великој турнеји по Француској и Алжиру. У Казабланци "БСК" је са 3:2 победио тада чувену прашку "Славију" и освојио прво место на великом међународном турниру. На голу "Славије" био је незаборавни Планичка.

Пред други светски рат играо је за СК Штефаник - Стара Пазова (1939-1941 ),а онда је као Словак отишао у домовину својих предака и у дресу СК Братислава (1941-1947) на 153 званичне утакмице постигао чак 124 гола! Четири пута је играо и за репрезентацију Словачке.

Фудбалску каријеру Подхрадски је завршио у Братислави, односно у Банској Бистрици у Словачкој у којој је формирао породицу и доживео дубоку старост.
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Тим Војводина из 1936. године.
Шести са лева је Јан Подхрадски

Slika
Odgovori