Inter-toto kup 1977

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Odgovori
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Inter-toto kup 1977

Post od Владика »

Kao što se sećate, redakcija ovog sajta prva je razbila obmanu da je Vojvodina osvojila Rapan kup (Inter-toto) 1975. godine. Ovaj uspeh fudbaleri Vojvodine su ostvarili 1976. godine (više o svemu pogledajte na adresi). Zahvaljujući brojnim prijateljima našeg sajta, došli smo do spoznaje da su fudbaleri Vojvodine učinili isti podvig i 1977. godine. Na žalost, ovaj uspeh ostao je senci sećanja na osvajanje Srednjoevropskog kupa, koji se zbio iste 1977. godine.

Kada neko osvoji prvo mesto na nekom internacionalnom takmičenju onda je to zaista veliki uspeh. Vojvodina je 1977. godine uspela da odbrani titulu u Inter-toto kupu. Dobrim igrama, boreći se za svaki bod, igrači Vojvodine su uspeli da zadrže primat najboljeg u ovom takmičenju.

Protivnici Vojvodine bili su švedski Halmštad, Amsterdam i Makabi iz Izraela.

Na žalost, već prvi susret koji su fudbaleri novosadskog prvoligaša igrali u Jafi sa Makabijem, završen je neuspehom. Istina, momci u „crveno-belim“ dresovima su se svojski borili ne poštajući mnogo činjenicu da se radi o utakmici koja se igra na terenu protivnika. Igralo se kao kod kuće - otvoreno i bez kalkulacija. Međutim, pored toga tri gola koji su postgli naši fudbaleri nisu bili dovoljni ni za bod. Makabi je slavio sa 4:3.

Želeći da dokažu da je poraz ipak bio nesrećan, fudbaleri Vojvodine su se vratili kući da se u borbi sa Halmštadom, protivnikom u drugom kolu, pokažu i rehabilituju za poraz u Izraelu. Švedski prvak je samouvreno doputovao u Novi Sad, pristupajući igra kao nekoj formalnosti. Da su pogrešili, potcenjujući naše igrače, uverili su se brzo. Halmšad je poražen sa 3:0. Stvorene su nade da se uspeh iz 1976. godine u Kupu može ponoviti.

Sledeće kolo donelo je novo iskušenje za fudbalere Vojvodine.Trebalo je otputovati u Amsterdam i tamo se sastati sa protivnikom koji je ipak izazivao najveće poštovanje. Našim igračima nije smetala ni činjenica da je na golu domaćina stajao proslavljeni golman Henri Staj, koji je bio prvi čuvar mreže Ajaksa u njegovim najsvetlijim danima. Da je sve tako najbolje je pokazala sama utakmica u kojoj je veliki favorit pobeđen na svom terenu što je u Holadniji primljeno kao veliko iznenađenje. Ipak Holanđani su bili objektivni: skoro svi izveštači koji su pratili meč bili su jednoglasni u oceni da je uspeh fudbaleri iz Novog Sada sasvim zasluženo i da je došao kao plod bolje i smišljenije igre tokom cele utakmice.

Iako je do ostvarenja plana, odbrane titule najboljeg u Kupu, ostalo još dosta da se igra, već tada je bilo jasno da je Vojvodina na dobrom putu da ponovi uspeh iz 1976. godine

Protivnik u trećem kou izraelski Makabi, nije mogao biti zgodniji za novu inspiraciju fudbalera novosadskog prvoligaša. Pre svega bila je to ekipa koja je porazila Novosađane u prvom kolu, a zatim trebalo je da nastaviti sa serijom pobeda koje su započeli igrači Vojvodine. Sve je bilo spremno za veliku fudbalsku predstavu - i gledaoci i fudbaleri. Ali već posle nepunih pola časa igre utakmica je bila prekinuta. Sasvim opravdano sudija ove utakmice Maksimović je odlučio da susret završi daleko pre kraja, jer gostujući igrač i kapiten Makabija Maše Leon nije hteo da napusti teren posle crvenog kartona koji mu je pokazao arbitar. Nešto slično novosadska pubila nije davno videla pa je utoliko razočarenje bilo veće. Posle prekida utakmice fudbaleri izraelske ekipe sa podpredsednikom Nithadom Ajnštajnom na čelu, izvinuli su se i gledaocima i predstavnicima Vojvodine za incident. Epilog ove utakmice je, naravno, već posle samog prekida susreta bio poznat, Vojvodina je dobila utakmicu sa 3:0 i na taj način je uknjižila dva nova boda i sa realnim šansama da i po drugi put uzastopno trijumfuje u ovom takmičenju.

Ubeđeni da im je pobeda u susretu sa Amsterdamom u Novom Sadu gotovo zagarantovana, fudbaleri Vojvodine su u ovaj susret ušli poprilično opušteno. Svesni da je protivnik ponižen na svom bunjištu, crveno beli meč nisu shvatili onako kako bi trebalo. Dozvolili su igračima gostujuće ekipe da povedu sa 2:1. Šokirani ovim rezultatom, fudbaleri Vojvodini dugo nisu mogli da srede svoje redove. Ipak, pred sam kraj susreta oni su uspeli da izjednače rezultat golom koji se retko viđa na fudbalskim terenima. Trifunović je sa ivice šesnaesterca uspeo da makazicama zahvati loptu i pošalje je u rašlje Stajovog gola. Ako ni zbog čega drugog, na stadion se to veče isplatilo doći samo zbog ovog pogotka Trifunovića.

Poslednja utakmica Kupa, protiv Halmštada u Švedskoj nije imala veći značaj što se poretka na tabeli tiče. I pored poraza od 3:1 fudbaleri Vojvodine su osvojili prvo mesto. Nemotivisanost u ovom susretu pravi je razlog slabe partije novosadskog prvoligaša.

Ovo bi ukratko bio rezime učešća naših fudbalera u Inter-toto kupu. Uspeh koji su oni postigli ne može ništa umanjiti, pa čak ni činjenica da je ostvaren sa jednom pobedom za zelenim stolom.

Postoji izreka koja kaže da „oni koji ne znaju svoju istoriju osuđeni su da je ponove“. Možemo samo reći „daj Bože da je tako“, jer kako drugačije komentarisati ovakvo zanemarivanje naše klupske istorije.

Grupa1-
utakmice:
02.07.1977. Makabi 4:3 Vojvodina
09.07.1977. Vojvodina 3:0 Halmštad
16.07.1977. Amsterdam 1:2 Vojvodina
23.07.1977. Vojvodina 3:0 Makabi
27.07.1977. Vojvodina 2:2 Amsterdam
30.07.1977. Halmštad 3:1 Vojvodina

momenat sa utakmice Vojvodina - Makabi
Slika
momenat sa utakmice Vojvodina - Amsterdam
Slika
Verni navijači
Slika
Korisnikov avatar
Novon
Postovi: 52
Pridružio se: Pon Jul 11, 2005 7:00 am
Lokacija: Istocna tribina

Re: Inter-toto kup 1977

Post od Novon »

Hvala druže Podbara, što si me posle toliko vremena vratio u 1977. godinu, kada sam kao klinac, mislim sa velikog Juga mašući crveno-belom zastavom, bio svedok ponovljenog uspeha voljenog kluba. Zastave odavno više nema, nema više ni nekih drugara sa tribine, ostalo je samo sećanje na bezbrižno detinjstvo i dane kada sam gotovo trčeći odlazio na stadion da bih se video s drugarima i da zajedno bodrimo našu Vojvodinu... I ta sećanja polako blede i da nije tebe druže Podbara, ma, šta druže, Gospodine Podbara (sa velikim "G"), sve bi te utakmice bile samo statistički podatak u istoriji Stare Dame srpskog fudbala. Još jednom hvala na izdvojenom vremenu i trudu da se delovi istorije našeg kluba sačuvaju od zaborava... Pozdrav
Ako kaniš pobijediti ne smiješ izgubiti
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Inter-toto kup 1977

Post od Владика »

Још једна фотка за екипу из тог времена.
Slika
Колико,колико само нама млађима недостају генерације из тог доба. Што су рекли Брик Топ и Припадник, то је ненадокнадив губитак за наш клуб.
Korisnikov avatar
Turija
Postovi: 10574
Pridružio se: Čet Feb 03, 2005 11:25 pm
Lokacija: Vojvodina

Re: Inter-toto kup 1977

Post od Turija »

Novon napisao:Hvala druže Podbara, što si me posle toliko vremena vratio u 1977. godinu, kada sam kao klinac, mislim sa velikog Juga mašući crveno-belom zastavom, bio svedok ponovljenog uspeha voljenog kluba. Zastave odavno više nema, nema više ni nekih drugara sa tribine, ostalo je samo sećanje na bezbrižno detinjstvo i dane kada sam gotovo trčeći odlazio na stadion da bih se video s drugarima i da zajedno bodrimo našu Vojvodinu... I ta sećanja polako blede i da nije tebe druže Podbara, ma, šta druže, Gospodine Podbara (sa velikim "G"), sve bi te utakmice bile samo statistički podatak u istoriji Stare Dame srpskog fudbala. Još jednom hvala na izdvojenom vremenu i trudu da se delovi istorije našeg kluba sačuvaju od zaborava... Pozdrav
Potpisujem emocije - i veliko hvala Podbari :!:
Vojvodina je na jednoj strani, a svi ostali su na drugoj.Tako je bilo i tako će zauvek ostati.Sve klubove u kojima sam bio igrač ili trener doživljavam kao svoje, kao da su deo mene.Međutim, čast svakome, ali samo je Vojvodina-jedna jedina -V Boškov
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Inter-toto kup 1977

Post od Владика »

Jedna fotka iz 1978. godine
Slika
Odgovori