Žarko Nikolić (1936-2011)

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Žarko Nikolić (1936-2011)

Post od Владика »

Рођен сам у Новом Саду 1936.године.Фудбал сам играо као сви дечаци на ливади код ,,суда" и Рибље пијаце.
По доласку са летовања 1952.године,мој друг Ђорђе Илић,-наговорио ме је да одем на пробу у ,,Војводину".После првог тренинга примио ме је Фрања Валок.Брзо сам постао играч подмлатка.Прво моје путовање у иностранство било је са омла-динском репрезентацијом Југославије у Грчку,Атину.Тамо сам упознао Шошкића,Шекуларца, Галића и друге.Са непуних 18 година наступио сам за први тим ,,Војводине" у првенственом сусрету са ,,Црвеном звездом" у Новом Саду када смо побе-дили са 3:2.Играо сам, као и у подмлатку,леву полутку и био голгетер.За репрезентацију сам играо бека.Тренер Лехмер по-ставио ме је на место бека и у ,,Војводини" па сам од 1955. постао стандардни првотимац. Врло брзо сам био и члан младе репрезентације.а после и ,,Б» репрезентације Југославије.Уче-стовао сам на зимским припремама репрезентације Југослави-је за светско првенство у Шведској.,,В&Јв°ДИна" је тада имала пет репрезентатиеаца.Те 1958.године, заменио сам легенду "Војводине" Симу Милованова на месту центар-халфа.Пред сам полазак у Рим 1960.године ја сам се разболео и нисам от-ишао на Олимпијаду. Прву утакмицу за ,,А" репрезентацију Југославије одиграо сам против Португалије у Београду када смо победили са 5:1.Наступио сам и на Купу нација у Паризу: полуфинале са Француском 5:4 и финале са СССР 1:2.На тим уташицама сам био резерва Зебецу и Миладиновићу.Године 1961. играо сам квалификације за светско првенство у Чилеу (1962.године против Јужне Кореје у Београду 5:1 и у Сеулу 3:0. На путу за Сеул победили смо Аустрију у Загребу са 3:2,тада најбоље рангирану репрезентацију).
Преко Северног пола кренули смо на азијску турнеју:Јапан двеутакмице, Јужна КорејаДон Конг-две утакмице.Индонезија две утакмице и по повратку Израел једна утакмица.Све побе-де!У новембру 1963.године отишао сам у војску.По повратку 1965./66. освојили смо првенство Југославије,а ја сам проме-нио место у тиму,вратио се у везни ред.Капитен ,,Војводине" постао сам по одласку старијих репрезентативаца 1960.годи-не.За први тим „Војводине" одиграо сам око 600 утакмица по мојој евиденцији и један сам од тројице играча са највише оди-граних утакмица.Играо сам у свим селекцијама Југославије,за ,,А" тим 15 пута. Имам вишу стручну спрему(биологија и фи-зичко васпитање),а завршио сам и Вишу тренерску школу.
После првенства 1966-године отишао сам у Немачку,у „Шалке-04" из Гелсехизема.У ,,Шалкеу" сам провео две годи-не.У другој години избацио ме је судија на утакмици у Келну. То је моје једино искључење у фудбалској каријери.Био сам тешко повређен па сам неспортски реаговао.На наговор тре-нера Рајкова вратио сам се у Нови Сад и ту завршио фудбал-ску каријеру.У клубу сам наставио са тренерском каријером. Тренирао сам омладинце ,,Војводине",репрезентацију по-крајине Војводине и два пута репрезентацију Југославије.Са кадетима ,,Војводине" освојио сам Куп Југославије,а са омла-динцима два пута.У први тим ,,Војводине" ушло је преко 25 играча које сам тренирао у младом тиму.Створио сам још три велике генерације омладинаца:Рутоњског-Бекралца,Личина-ра,затим,Ичина,Јаблана,Вергу,Новаковића,Тодоровића,Шко-рића,Крејића,Дакића,Ми;јуцића и на крају,Марковића,Батака, Алексића,Белића,Кривокапића,Кувељу,...
Тренирао сам и први тим ,,Текстилца" из Оџака, ,,Слоге" из Краљева и ,,Војводине".Рад у „Војводини" наставио сам и по одласку у пензију,у Омладинској комисији.Освојили смо многе турнире за јуниоре у иностранству: Италији,Француској, Немачкој, Мађарској
Poslednja izmena od Владика u Pon Avg 22, 2011 10:40 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Slika


Slika
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

Из времена док је Жаре седео на клупи првог тима Војводине.
Slika
Korisnikov avatar
Владика
Administrator
Postovi: 4320
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 12:58 pm

Post od Владика »

22.08.2011
Fudbalski Novi Sad danas je potresla tužna vest - u 75-oj godini života preminuo je kapiten prve generacije koja je u grad donela šampionsku titulu 1966. godine, Žarko Nikolić.

Za našu FK Vojvodinu odigrao je oko 600 utakmica, a upisao je i 15 nastupa za nacionalni tim. U inostranstvu je nastupao za nemačkog velikana iz Gelzenkirhena, Šalke, a potom je veoma značajne rezultate ostvario kao trener omladinskog pogona "crveno-belih", a jedno kratko vreme je proveo i na mestu šefa stručnog štaba prvog tima.

Uredništvo sajta i svi navijači ponosa Novoga Sada upućuju najiskrenije saučešće čika Žaretovoj porodici i prijateljima.

Neka mu je večna slava i hvala za sve!
Korisnikov avatar
Radoye
Administrator
Postovi: 8763
Pridružio se: Ned Feb 06, 2005 1:11 am
Lokacija: preko okeana

Post od Radoye »

podbara napisao:Neka mu je večna slava i hvala za sve!
Korisnikov avatar
budababa
Postovi: 4005
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 9:51 pm
Lokacija: Liman 3

Post od budababa »

Slava mu!
Ko navija za Vošu, ni pakao mu neće teško pasti...
ssnigd
Postovi: 3320
Pridružio se: Sre Maj 02, 2007 5:46 pm
Lokacija: NS

Post od ssnigd »

Neka mu je vecna slava.
Gojko Kacar wrote:
Najviše se radujem kada postižem golove titovim blizancima i nadam se da će ih biti još puno u karijeri.
Korisnikov avatar
laki
Postovi: 1974
Pridružio se: Ned Dec 05, 2010 1:51 pm
Lokacija: Podbara

Post od laki »

Vecna mu slava.
Slika
Korisnikov avatar
Friend
Postovi: 664
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 12:18 am

Post od Friend »

Slava mu!
Korisnikov avatar
Dejan
Postovi: 3946
Pridružio se: Sre Jan 19, 2005 2:25 pm

Post od Dejan »

Slava mu!
Stara Garda
Postovi: 772
Pridružio se: Sub Jan 22, 2005 4:41 pm

Post od Stara Garda »

Slava mu i vecno hvala!
Korisnikov avatar
Tony Starks
Postovi: 821
Pridružio se: Pet Maj 13, 2011 2:17 am

Post od Tony Starks »

Slava mu!
Korisnikov avatar
Mg
Postovi: 179
Pridružio se: Ned Nov 28, 2010 5:57 pm
Lokacija: Novi Sad, Klisa

Post od Mg »

Slava mu!
Korisnikov avatar
Amos
Postovi: 100
Pridružio se: Uto Maj 17, 2011 3:50 am

Post od Amos »

Велико хвала и вечна слава!
Korisnikov avatar
Alan Ford
Postovi: 397
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 6:13 pm
Lokacija: Novi Sad - Vojvodina

Post od Alan Ford »

Slava mu!
...to mladost spiri u dahu kao secer u prahu sa bundevare...
Odgovori