Uprava

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8878
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Re: Uprava

Post by Radoye »

Kao sto rekoh ranije postoje razni modeli za privatizaciju, cak i takvi koji iskljucuju mogucnost jednog mocnika koji bi imao svu vlast.

AD sa puno malih akcionara gde je Skupstina Akcionara vrhovna vlast koja imenuje Upravni Odbor.

Mesovito vlasnistvo gde bi drzava preko svojih institucija (npr Grad Novi Sad) zadrzala odredjeni procenat vlasnistva koji bi garantovao da ce klub da nastavi postojati, dok bi ostatak bio prodat privatniku - jednom ili vise njih.

Neka varijanta sa navijackim vlasnstvom poput primera iz Engleske ili NFL Green Bay Packersa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_Bay_ ... ic_company" onclick="window.open(this.href);return false;

Znaci moze i privatizacija i Kozaracko kolo, i kapitalizam i klub kao udruzenje navijaca, samo se treba odabrati pravi modalitet.

Probali smo vec da je klub niciji - nije islo. Probali smo da prakticno zavisi od samovolje jednog pojedinca, ni to kao sto vidimo ne ide. 'Ajde da probamo nesto izmedju te dve krajnosti, mozda bude bolje...
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
User avatar
Rivelinjo
Posts: 306
Joined: Thu May 09, 2013 12:29 pm
Location: Middle Earth
Contact:

Re: Uprava

Post by Rivelinjo »

Salvador wrote:Sprdaš se sa orom i petoletkom, a ne vidim koja je osnova za to (osim toga što je u ovom današnjem naprednom društvu popularno sprdati se sa tim).
Sve što su zli komunisti napravili, ovi danas nemaju para ni da okreče!
Sve što se uradi brzo, mora se raditi iz početka - polako.
kowalski
Posts: 786
Joined: Wed Dec 01, 2010 4:44 pm
Location: Tatooine

Re: Uprava

Post by kowalski »

Sistem privatizacije je jedini moguc, u danasnjim lokalnim i globalnim okolnostima. Izjednacavanje svakog privatnog kapitala i njegovog vlasnika sa BB ne treba ni da se komentarise. Ko nabroji vece ili manje klubove iz bivsih komunistickih zemalja u kojima se upravlja bez vlasnika i privatnog kapitala, svaka mu cast. U svakom sistemu su zloupotrebe moguce, cak i tamo gde su vlast i pravo odlucivanja i upravljanja normativno dobro regulisano. Ja bih najvise voleo da klub bude vlasnistvo navijaca, ali podjimo od toga koliko bi to ljudi bilo u slucaju Vojvodine, i koliko njih bi bilo spremno da izdvoji godisnje od par stotina do par hiljada evra npr, kako bi samoupravljali klubom. Mislim, kome nije jasno, svuda gde klubove "drze" navijaci, oni to i finansiraju (da li clanarinom, donacijama, ili ulaganjem u akcije, nebitno), ne pada im novac sa neba.

Sa orom mogu da se sprdam, jer bi se danas na istu odazvalo isto toliko ljudi koliko bi se i uhvatilo za sopstveni novcanik da finansira klub, nazalost. A vi me ubedite u suprotno. To su samo pozitivni relikti proslih vremena, koji ne mogu biti realizovani danas, a ni sutra.

Nego da Elektrovojvodinu kupi Evonik neki uskoro, pa da se obratimo tamo, to je jedina sansa za dugorocnu stabilnost.
Image
Plavim Dunavom
Posts: 100
Joined: Thu May 09, 2013 12:58 am

Re: Uprava

Post by Plavim Dunavom »

Čitam sve ovo što pišete vezano za privatizaciju, vidim da svi iznose argumente i i objašnjavaju teoretski kako bi sve to trebalo da izgleda, lepo je to, ali bih voleo da skrenem pažnju na nešto drugo što je u našoj situaciji mnogo bitnije.
Za šta se mi navijači uopšte pitamo i još važnije imamo li mi naše ja ili se večito povijamo onako kako vetar duva i zarad par dobrih trenutnih rezultata i zanimljivih i veselih gostovanja jesmo li spremni da pređemo preko svega, a poneki za nešto dodatno i svoju zadnjicu da prodaju što se kaže?

Neki su izričito protiv privatizacije i navode porodicu Butorović kao negativan primer rukovođenja klubom, možda su i u pravu, ali ljudi moji pa što onda niste i ne dižete glas protiv dotičnih već štaviše mnogi ste ih posredno ili neposredno branili, pogotovo kada je izgledalo da ćemo osvojiti kup ili igrati Ligu Evrope?A naravno da se znalo da ni kup nećemo osvojiti niti igrati Ligu Evrope, samo što to niko nije hteo realno da sagleda, ne možeš na bolesnim osnovama postići tako nešto ako već nisi glavni ili bar bitan igrač u toj priči.Isto tako ovi što su za privatizaciju ne razmišljaju o tome da nije svejedno kome bi klub bio prodat i da je tu potrebno da taj koji preuzima klub ne bude na zlom glasu, a to se uvek zna otprilike.
Nama samo zdrava priča pomaže i o tome treba da se diskutuje, to je bitnije od toga hoće li klub biti privatizovan ili ne.Isto tako navijači trebaju da ili imaju svi podjednak uticaj na dešavanja u klubu ili da se niko ne petlja u to, samo navijamo, iskažemo svoj stav i to je to.
Dokle god neki pojedinci tobože budu govorili u ime nas, sedeli u skupštini, dotle će isti gledati da ugrabe svaku priliku da se nekome uvuku i okoriste.
Klub može biti privatizovan, a i ne mora uopšte.Ali bitnije od toga jeste to da konačno postane ono što je bio od osnivanja, da se radi i funkcioniše na pošten način, da sve bude transparentno, da vucibatine, šlihtare i mafijaši napuste klub, da ne punimo naslove po medijima sa raznoraznim bljuvotinama i aferama, da brinemo o našoj deci, da naši ljudi budu u klubu, a ne otpaci i izdajnici..............Drugačije ne ide, tome se moramo vratiti, da zaista budemo gospodski klub, a ne seljoberski kako je trenutno stvar.
A najvažnije od svega je da i mi navijači malo progledamo što se nekih stvari tiče, da se ne palimo od slučaja do slučaja i da dignemo glas kada je to potrebno, a ne samo da svi po pravilu budemo jaki na rečima koje kucamo na tastaturi.
divizija
Posts: 48
Joined: Sat May 04, 2013 1:01 pm

Re: Uprava

Post by divizija »

kowalski wrote:A za koji se ti model zalazes osim privatizacije? Radnicko samoupravljanje, OUR, OOUR, partizanski odred, mesna zajednica, seoska zadruga, drustveno preduzece, vojna ili policijska ustanova? Mnogo je solucija, a sve su aktivne jos samo u Severnoj Koreji.
ovo nije mancester,i ti neces imati mega velike oficijalne sopove sa klupskim obelezjima (majica,dres,sal,frizbi, peskir,zavesa itd itd),neces imati ''preciziran zakon'' koji ce kontrolisati nacin privatizacije,dal ce FKV kupiti borovica ili ce da ga pazari beko,neces imati osmocifreni klupski budzet u evropskoj valuti,neces imati vrtic/parkic u okviru stadiona da ostavis klinca dok odgledas utakmicu,nema ovde tih privatizacija sto vidjas po engleskoj i nemackoj gospodine kowalski. okreni se oko sebe i pogledaj koliko,OVO JE SRBIJA,samo u NS imas privatizovanih firmi i preduzeca,i sa kojim uspehom je to radjeno... katanci i lanci na kapiji sve do jednog. e to je privatizacija u srbiji - pocne sa bajkama kako ce biti super,kako ce se konacno znati red,rad i disciplina,a zavrsi se tako sto dodje poreska uprava ili tako neki kurtoni iz gradske vlasti i stave katanac na kapiju,pa se ti posle pitaj ko je koga tu zajebao i ko je kriv.
i kao da ti nije dovoljno to,sto vrvi oko tebe od neuspelih privatizacija,ti si covece imao priliku da vidis u zadnjih nekoliko godina sta znaci privatizacija,realno FKV je privatizovan vec sada,i vidis dokle smo dogurali,i ti sad dajes predlog i huskas ovde ljude po sistemu ''e ljudi kako cemo da se izvucemo iz ovog zivog blata? e ja znam,ajde da se vrpoljimo i koprcamo jako,mozda se tako izvucemo''. e tvoj predlog na tako nesto lici. kao da se nismo dovoljno najeli govana za vreme ove diktature do sad,nego moramo jos nekog da cekamo,nekog jos veceg go*nara koji ce jos vise da pokrade i sahrani klub duboko pod crnu zemlju. ja znam da su ukusi razliciti,nekom se vise svidja ovo,nekom ono,i da uvek u normalnoj raspravi treba postovati tudja misljenja,al tvoje misljenje da je privatizacija jedino resenje ne zasluzuje ni najmanje postovanje jednog iskrenog navijaca FKV,i svakog ko tako razmislja,ja licno smatram za neprijatelja kluba i nekog ko zeli zlo klubu.
kowalski
Posts: 786
Joined: Wed Dec 01, 2010 4:44 pm
Location: Tatooine

Re: Uprava

Post by kowalski »

Aj da pokusamo da se razumemo. Nisam pominjao nikakve borovice, bekoe i ostale lokalne sibicare i dzeparose iz autobusa, takve vec imamo. Isto sam tako rekao da ono sto prizeljkujem nije moguce u ovom trenutku, ali ce biti sa priblizavanjem EU (korbac ce raditi, i hteli ne hteli uslovi se moraju promeniti, to je sad put bez povratka), jer ce tek tada ovde eventalno da se pojave ozbiljni evropski ili svetski korporativni igraci. Ozbiljna strana firma koja dodje da privatizuje struju, vodu i sl, nece biti neki veternicki saricev doo koji ce da opere milion evra od danas do sutra i srusi VB da napravi sljunkaru ili benzinsku pumpu. Sa druge strane, kako da ocekujes navijacko upravljanje, kad svaki hiljaditi navijac kupi oficijelni dres kluba, a o licnom ulaganju pojedinaca/navijaca u klub da ne pricamo vise i ne gubimo vreme. Dakle, posto za ovo sto bi vecina volela nemamo kapaciteta, ostaje da cekamo i nadamo se da u medjuvremenu bagra nece udaviti i ugasiti klub. To je realnost. U medjuvremenu se ne bih sekirao i da dodje neki Volpi i kupi klub, kao sto je doticni kupio Rijeku prosle godine, a ove igraju LE.
Image
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Uprava

Post by shecky »

Dobra diskusija ,s tim da bih dodao ,da dok god se sama drzava ne uredi ,nama ce biti bas svejedno u kojoj formi cemo postojati.. jer smo mi prakticki vec privatan klub u smislu znate vec kom.

Elem dodao bih jos da ja licno ne bih voleo da nas grad finansira..zasto? pa zato sto ima jos klubova u NS koji su mnogo uspesniji od FK ,zasto njih da ne pogura grad da naprave jos veci uspeh npr rukometasi.. ili recimo hokej klub da ima dobar budzet pa da se i mi takmicimo u toj nekoj evropskoj ligi il kako se vec zove gde igra i Medvescak protiv Ceha Rusa Ukrajinaca ...to bi svakako bio veliki hepening kad bi se te tekme igrale u gradu a samim tim bi i SPENS oziveo.
Ili sto da ne .. neki atletski miting ali ne neke sklj kategorije .. pa da ceo svet zna za nas i da navijamo za naseg Dudasa i ostale ..
Nas klub kad proda npr Trajkovica , zaradi vise nego svi ostali gradski klubovi za 5 godina zajedno.

Fudbal je profitobilan sport prema tome nema razloga da ga bilo koji drzavni organ finansira.
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8878
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Re: Uprava

Post by Radoye »

shecky wrote:Elem dodao bih jos da ja licno ne bih voleo da nas grad finansira..zasto? pa zato sto ima jos klubova u NS koji su mnogo uspesniji od FK ,zasto njih da ne pogura grad da naprave jos veci uspeh npr rukometasi.. ili recimo hokej klub da ima dobar budzet pa da se i mi takmicimo u toj nekoj evropskoj ligi il kako se vec zove gde igra i Medvescak protiv Ceha Rusa Ukrajinaca ...to bi svakako bio veliki hepening kad bi se te tekme igrale u gradu a samim tim bi i SPENS oziveo.

Fudbal je profitobilan sport prema tome nema razloga da ga bilo koji drzavni organ finansira.
Pa nek pogura Grad sve njih koliko moze, ko kaze da mora samo fudbalski klub da gura?

Uostalom, ja ne govorim o finansiranju od strane Grada nego o klubu registrovanom kao privatno vlasnistvo gde je Grad vlasnik 50% i ima pravo veta na odluke drugih 50% vlasnika koje smatra za stetne po klub (menjanje namene kluba, otudjivanje nepokretne imovine, i slicno). Znaci Grad kao neki garantor da klub nastavlja da postoji i vrsi funkciju za koju je osnovan, dok o dnevnom vodjenju poslova odlucuje Skupstina akcionara (i Upravni Odbor) koji cine drugih 50% vlasnistva.

U nasem slucaju gde je stadion u vlasnistvu Grada a ne kluba ovo bi moglo cak i da pojednostavi odredjene odnose koji tu vec postoje.

Znaci, pusti se odredjeni broj akcija - 50% se upise na Grad, daljih 25% podeli "zasluznim gradjanima" (veterani, clanovi kluba, zaposleni i sl - ove akcije se ne mogu otudjivati, samo u sluvaju smrti vlasnika mogu biti nasledjene) a ostalih 25% pusti u slobodnu prodaju na berzi. Moze i tako da uz sezonsku kartu ide jedna akcija kluba.

Svi akcionari imaju pravo glasa na Skupstini (onoliko glasova koliko akcija poseduju) osim Grada. Grad delegira jednog clana Upravnog Odbora, ostale (i Predsednika) bira Skupstina. Grad ima pravo veta na odluke Skupstine.

Svim akcionarima se svake godine podnosi detaljni finansijski izvestaj i isplacuje dividenda na akcije. Samim tim svi oni ce biti zainteresovani da klub posluje sa plusom jer im to donosi zaradu.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Uprava

Post by shecky »

Radoje nisam ja replicirao tebi jer nisam ni sve komentare procitao ali vidim da puno ljudi pise pa sam samo pohvalio trud forumasa.

Elem ta tvoja varijanta mi se ne svidja samo zbog jednog razloga .. previse ljudi upetljano u nesto ,a znamo da je i 2 guzva..
User avatar
Radoye
Administrator
Posts: 8878
Joined: Sun Feb 06, 2005 1:11 am
Location: preko okeana

Re: Uprava

Post by Radoye »

shecky wrote:Elem ta tvoja varijanta mi se ne svidja samo zbog jednog razloga .. previse ljudi upetljano u nesto ,a znamo da je i 2 guzva..
Nije jedan covek sam ni osnivao klub pre 100 godina, i tu je bilo vise njih. Vise i od dvojice.

U svakom sistemu postoje ljudi koji su zaduzeni za odredjeni posao, pa tako i u ovom koji sam predlozio. Skupstina bira Upravni Odbor i Predsednika, oni su njoj odgovorni, i mogu biti opozvani u slucaju da ne izvrsavaju svoj posao kako treba. Upravn Odbor i Predsednik ne moraju biti akcionari, oni prakticno imaju status zaposlenog u klubu. Oni su operativci koji se bave vodjenjem kluba i za to dobijaju platu. U slucaju finansijskih malverzacija Skupstina ih tera na sud, jer u ovom slucaju u Skupstini sede vlasnici kluba dakle klupski novac je i njihov novac. Ne kao danas kada Skupstina sama sebe bira a u njoj sede Gazdini placenici koji klimanjem glavom aminuju svaku pljacku. Niko nece samo tako da cuti i gleda kako ga neki pojedinac krade.
I'm an island, surrounded by a sea of idiots!
User avatar
N13
Posts: 2063
Joined: Fri Mar 22, 2013 1:10 am

Re: Uprava

Post by N13 »

Po meni je malo neozbiljno uporedjivati pravu privatizaciju sa trenutnom situacijom sa porodicom Butorovic. Pa ne izgleda tako privatizacija ljudi. Kao prvo, da bi se klub privatizovao, vlasnik mora imati kapital, a cim ima kapital, to znaci da ima sta da ulaze u klub. Butorovici su na celo kluba dosli glasanjem UO, a ne tako sto su nesto ulozili. Kao drugo, ako se klub, kao ovakav kakav je sad, zaduzi, taj dug ce istati na ime kluba i dalje, nebitno ko je predsednik kluba... hocu da kazem, ako sad neki predsednik zaduzi klub, sta njega briga, on ce napuniti sebi dzepove, povuci ce se sa mesta predsednika i odselice se na Bahame... a to sto ce klub grcati u dugovima, njega bas briga (za to su primer sadasnji i bivsi predsednici blizanaca). A ako privatizovan klub upada u dugove, samim tim i vlasnik kluba upada u dugove. Tako da vlasnik kluba ipak NE SME raditi na stetu kluba, vec iskljucivo u korist.
Hocu da kazem, onaj ko ima kapital da kupi jedan fudbalski klub, taj sigurno ima dovoljnu moc i strucnost da uspesno upravlja klubom, ulaze i posluje pozitivno. Novi zakon o sportu ne dozvoljava da se od stadiona prave trzni centri, tako da taj problem ne moze da nas brine. E sad jedina kvaka je u tome... ko je taj koji moze da kupi klub? Odgovor je da u Srbiji ne postoji takav covek. Niti su Butorovici dobar primer privatnika, niti bilo ko drugi u Srbiji. Jedino dolazi u obzir strani biznismeni, koji imaju znanje, strucnost, kapital i volju. Sve ostalo ne dolazi u obzir. Pitanje je da li stranci imaju zelju da kupuju nase klubove. Tesko. Nasa zlatna koka moze biti SC u Veterniku i omladinska skola (ako opstane).
A ova sadasnja uprava mora raditi na tome da se sacuva omladinska skola. Ne razumem zasto bi proleter bio nas B tim. Zasto jednostavno se ne bi stvorio tim "Vojvodina B" (kao sto ima Barselona B, real madrid B, i skoro cela engleska liga B) i igrao u PLS... to bi bila prilika da se sacuva omladinska skola, da igraci koji su prerasli omladince imaju gde da igraju, a ostanu nasi, ali istovremeno prilika da se investira u mlade talente (pa cak i strane), sto bi se visestruko isplatilo.
shecky
Posts: 1410
Joined: Sun Aug 20, 2006 11:44 am

Re: Uprava

Post by shecky »

N13 ,jos jednom se slazem sa tobom :)

Ja sam Butorovice naveo samo u smislu da se oni za sve pitaju ,tako da to ti dodje kao vlasnik koji u sustini nije to..
Plavim Dunavom
Posts: 100
Joined: Thu May 09, 2013 12:58 am

Re: Uprava

Post by Plavim Dunavom »

To sa Proleterom kao našim B timom je ogromna glupost zaista.

Inače kako stvari stoje, izgleda da je dogorelo do noktiju i da se za utakmicu za vikend sprema određeni scenario koji se trenutnim gazdama neće svideti.Pitam se samo otkud sada to tako naprasno kada smo ipak imali i neke rezultate u Evropi i u prvenstvu još ima vremena da se stvari poprave?Kako to da sada više nema strpljenja, a bilo ga je kada su rezultati bili dosta lošiji i kada smo se zbog raznoraznih gluposti i afera stalno provlačili po medijima?

Da nije to možda zato što je totalna besparica i slavina je presušila i za one koji su navikli tokom godina da im stalno kaplje, a da za uzvrat podižu ruke i klimaju glavom?Hoće li u svom pokušaju da slavina ponovo počne da curi dovesti u pomoć i neke ličnosti koje su ranije klub zavijale u crno i punile džepove na njemu, a sa kojima su dobro sarađivali?Vrlo brzo ćemo dobiti i odgovor na to, a deluje mi da će baš tako i biti.
Nikola
Posts: 848
Joined: Mon Jun 25, 2007 12:35 pm

Re: Uprava

Post by Nikola »

Pominje se jedan bivsi predsednik konjskog imena koji sada ima visoke skole na tasi-tasi fakultetu. Dosao sa stojadinom, a otisao sa dzipom i luksuznom nekretninom. Odlicno je surovao sa blizancima. Izgleda ce pilicar i magacioner ponovo da jasu.
ПУШТАМ КИШУ!
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Re: Uprava

Post by Владика »

Него јел овај дошао да саветује и спасава клуб?
http://www.svetplus.com/vesti/32015/mat ... imentacija
Чекају нас промене, надам се системске а не персоналне? Клубу фали живог кеша(где се деднуше паре од оних силних трансфера Стевановић,Бркић,Медојевић,Катаи....), сада се очигледно тражи брза инфузија. Остаје нам да са зебњом чекамо нове вести!
Post Reply