Mucenici

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Post Reply
User avatar
Voja
Dežurni spiker
Posts: 9678
Joined: Wed Jan 19, 2005 5:54 pm
Location: Kome trebam, već zna...

Mucenici

Post by Voja »

Doktor Kosta Hadzi,jedan od osnivaca Vojvodine,njen prvi trener i jedan od predsednika kluba,bio protiv promene imena kluba u vreme kada su neki,prvih dana,posle drugog svetskog rata,predlagali da se umesto VOJVODINA klub zove KOLHOZ,TRAKTORISTA i slicno.Secajuci se tih dana dr Hadzi je rekao novinaru Djordju Nenicu:
- Ponovo cemo osnovati klub - govorio mi je jedan simpatizer crveno-belih.Ali,da se zove VOJVODINA

-To ne smete uciniti - odmah sam reagovao.Vojvodina je jedini klub u zemlji koji je dva puta rasturen,kraden i ponovo konsolidovan.To je klub mucenik.Ne mozete mu i ne smete oduzeti ime.Za to nema cak ni politickog rezona.Sada kada se ostvaruju teznje celog naseg naroda da se nasa Pokrajina zove AP Vojvodina,da klub koji se jos pre prvog svetskog rata zvao Vojvodina sada dobije drugo ime...

Ipak,VOJVODINA je 1946. godine pokrstena u SLOGU i kao takva egzistirala sve do 1951. godine kada je ponovo postala VOJVODINA.
Doktor Kosta Hadzi skoro deceniju bio je zaboravljen.Ponovo se reaktivirao kada je klub dobio svoje pravo ime - VOJVODINA - i ostao mu privrzen sve do poslednjeg dana zivota.

Text prepisan iz knjige "JUBILEJ SAMPIONA - 75godina FC Vojvodina"
Autor knjige: Bora Mirosavljević
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Post by Владика »

Sta je smetalo komunistima kod imena Vojvodina?Nas klub do drugog svetskog rata je okuplja krem srpske inteligencije i burzoazije Novog Sada i Dunavske banovine!Posle drugog svetskog rata taj pedigre nije bio dobrodosao i zato je promenjeno ime.Medjutim, navijaci Vojvodine su tada pokazali da mogu da izgube bitku ali ne i rat.To cemo pokazati i sada.Vojo sjajno si ovo napisao, mi nismo proklet klub vec klub mucenik.Tu trunku fatalizma nosimo u sebi jos od junskih dana 1914. godine pa do danas.
Post Reply