Sima Milovanov, večiti kapiten

Vaša sećanja na utakmice, bivše igrače, legende...
Post Reply
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Sima Milovanov, večiti kapiten

Post by Владика »

Sima Milovanov
(10. april 1923. godine- XI. 2000)

Jedna od prvih istinskih fudbalskih legendi voljenog kluba koje sam kao klinac video i upoznao bio je čika Sima. Činjenica da je odigrao preko 500 utakmica u crveno belom dresu nije bila valjda dovoljna za uprave iz osamdesetih da ga pozovu da se sedi u loži pa je Sima sam kupovao godišnju za zapad gde je sedeo sa nama običnim navijačima. Otac mi je upravo pokazivao na njega kada bi želeo da mi pokaže da u upravi Vojvodin sede uljezi čija srca kucaju za beogradske timove. Tada je gotovo proročki rekao da Vojvodina neće moći da krene napred sve dok Vojvodinu ne preuzmu pravi Vojvodinaši. Prvi korak ka tome je već napravlje , u skupštini sede naši ljudi. Sada treba skupiti snage i raščisiti beogradske parazite iz kluba..
Opet sam skrenuo sa teme, moje interseovanje za ovog asa pojačalo se kada je u Dnevniku počeo da izlazi feljton o njemu( imena pisca i knjige ne mogu da se setim). Ovo je priča o Simi iz knjige-Pola veka-
Kada je 25. marta 1959. godine Sima Milovanov istrčao na teren Vojvodine na novosadskom stadionu, za mnoge gledaoce to nije bio običan događaj. Za jednog od najboljih posleratnih fudbalera Vojvodine to je bila poslednja bitka na zelenom terenu. Bio je to oproštaj od jednog dela života i 557 utakmica u crvenom belom dresu.
Ali, i tada, kao i za vreme poslednjih 12 godina, bio je pravi bedem u svom kaznenom prostoru, prepreka koja se skoro nije mogla savladati- stub koji i u najtežim trenucima predstavlja ohrabrenje i nadu na uspeh. Frenetičan aplauz bio je nagrada Milovanovu čije su zasluge, za mnoge uspehe Vojvodine zaista velike i neprocenjive.
Početak njegove fudbalske karijere za ono vreme je bio normalan- u malom klubu. Bilo je to negde 1938. godine u njegovom rodnom Bečeju(Građanskom). Prvo je nosio broj 6, zatim broj 3, onda je izmenjao nekoliko mesta u foru, da bi se sasvim slučajno našao u dresu centarhalfa. I kada ga je jednom obukao više ga nije skidao. Od njega boljeg nije bilo.
Kao takav došao je u Vojvodinu 1947. godine i prvi put zaigrao protiv sarajevskog Torpeda u borbi za ulazak u prvu ligu. Od tada visoka figura Milovanova predstavljala je za sve navale teško savladivu prepreku. I već 1948. godine trener Bane Sekulić postavio ga je na dužnost kapitena, na kojoj je bio do 1957 godine. Mada najmlađi po stažu u ekipi, preuzeo je žutu traku od Avramovića zbog standardne forme i vrlo odgovornog mesta u timu. Njegov desetogodišnji staž u ulozi kapitena jedan je od najdužih u Jugoslaviji. Za to vreme je on uvek bio najprimerniji i prvi, odlična veza između igrača i urpave, a na terenu besprekorni čuvar reda i discipline, koji je ako je to trebalo, umeo svog igrača da pošalje u svlačionicu. Nejgova se reč poštovala kada se odlučivalo kako će biti sastavljen tim, a igrači su ga poštovali i cenili.
Sa kapitenskom dužnošću dobio je i zadatak da izvodi jedenaesterce, u čemu je kasnije postao pravi velemajstor i na daleko poznat. Jer kada je Sima izvodio penale onda se znalo da golman mora biti savladan(svega dva puta promašio) bez obzira ko se nalazio na golu. Ništa manje bio je poznat kao izvođač slobodnih udaraca. Igrači u zidu su se često sklanjali ispred strahovitog udarca, golmanima su brideli dlanovi, ako bi stigli da podmetnu ruke, anjegova igra glavom imponovala je i mamila aplauze. MAlo je koji centarfor sa njim mogao da izađe na kraj, a svaka lopta u visini šesnaesterca bila je njgova. Veoma borben i požrtvovan on je izgarao na terenu i bio idol pravog kapitena.
Međutim iako je bio odbrambeni igrač dao je i dosta golova. Najčešće iz slobodnih udaraca i penala.. Koliko je imao jak udarac najbolje služi činjenica da je novembra 1954 godine u igri sa osiječkim Proleterom, iz slobodnog udarca postigao gol pokidavši novu mrežu.
Za 12 godina igranja za VOjvodinu Milovanov je odigrao 557 utakmica, 7 puta je branio boje državne reprezentacije(to je bilo vreme kada je Ivica Horvat bio centarhalf evropske vrednosti zbog čega je Milovanov i nije mogao da dođe do reprezentacije), 70 puta je bio rezerva u A selekciji, bezbroj puta član reprezentacije Srbije, Vojvodine, Beograda i NOvog Sada, proputovao je sve evropske i mnoge zemlje Azije,Afrike i Južne Amerike.
Za mene je bila velika čast biti kapiten Vojvodine-piča danas trener novosadske Slavije Milovanov.- Veoma sam srećan što sam na toj dužnosti bio baš u zlatnom periodu, razdoblja za koje kažu da jedno od najboljih u istoriji Vojvodine. I pored mnogobrojni radosnih trenutaka, bila je to i teška dužnost. Trebalo je u svemu biti primeran i prvi, nikad ne pogrešiti. Moram vam reći da sam veliku pomoć imao u tehničkom direktoru Vaji BOgdanoviću.
Milovanov nije bio samo kapiten crveno-belih. Njemu je ta dužnost pripadala i kao članu reprezntacije pokrajine, 1945. godine, kada se nije igralo klupsko prvenstvo države, nego su se održavala prvenstva republika. Isto tako, bio je i kapiten reprezentacije Srbije koja je tada igrala u Skoplju.
Odlaskom Milovanova sa fudbalske pozornice u Jugoslaviji otišao je jedan zapaženi fudbaler, Vojvodina je ostala bez «levice» kakvu nika nije ranije imala, a publika bez svog ljubimca.
A svi oni oni zahvalni su mu za sva uživanja koja im je pružio i sve uspehe kojima je doprineo.
Image
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Post by Владика »

Image
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Post by Владика »

Image
Poznati Bečejci: 30

Sima Milovanov

Ne zna se ko je u Bečej doneo prvu fudbalsku loptu, ali se zna da je ona počela da se kotrlja u leto 1911. godine. Mladići, zaljubljenici u ovu igru, okupljali bi se na poljani Šištak, na kojoj su tada, na još neobeleženom terenu, šutirali loptu. Uoči Prvog svetskog rata počela je organizovana igra na dva gola, da bi nakon završetka rata, bio osnovan prvi fudbalski klub OŠC (1918). Mecena kluba bio je Nandor Gerber, tadašnji vlasnik pivare. OŠC je odigrao prvu javnu utakmicu u Vrbasu 1919. godine i izgubio sa 0:4. Ali, iste godine se i revanširao Vrbasu, pobedivši ga sa 5:0 na svom terenu u Bečeju.
Od tada menjali su se i nazivi i broj klubova, način organizacije i stepen takmičenja, igrači... Među našim sugrađanima koji su se proslavili igrajući fudbal bio je svakako Sima Milovanov.

Sima Milovanov je došao na svet 10. aprila 1923. godine. Njegov otac Milivoj je bio mesar, a majka Jeca poslužiteljka u školi. U rodnom gradu je učio osnovnu školu i gimnaziju. Uoči Drugog svetskog rata, 1941. godine, završio je sedmi razred gimnazije, a osmi tek posle oslobođenja, 1946. godine. U međuvremenu, 1944. godine, ženi se Radoslavom Reljin. Ceo život posvetio je fudbalu. Još odmalena pokazivao je sklonost i nadarenost za ovaj sport. Stasavajući, izrastao je u visokog, snažnog i robusnog igrača, te je u svakom timu bio glavni stub odbrane.
A sve je počelo od podmlatka bečejskog Građanskog 1935. godine, da bi 1938. godine postao standardni prvotimac ekipe. Za vreme rata igrao je na mestu centarhalfa u lokalnom timu Bočkaj. Zapažen kao izvrstan fudbaler, pozvan je da igra u prvoligaškom timu Seged u Segedinu. Tu je dobar deo svoje zarade delio sa studentima iz Vojvodine.

Fudbalski tim
Posle Drugog svetskog rata vraća se u Bečej i nastupa za fudbalski klub Jovan Crveni. Godinu dana kasnije (1945), odlazi u Novi Sad da igra za ekipu Radničkog. Posle fuzije Vojvodine, Radničkog i Slavije nastala je Sloga kojoj će kasnije biti vraćeno tradicionalno ime Vojvodina, u kojoj će Sima Milovanov ostvariti blistavu karijeru. Za novosadsku Vojvodinu je igrao do kraja svoje karijere, 1959. godine.
Prema postojećoj evidenciji, za Vojvodinu je odigrao 657 utakmica. Dugo godina je bio i kapiten tima, u kome su, osim njega, igrali Vujadin Boškov, Zdravko Rajnov, Toza Veselinović i drugi. Impresivan je podatak da u Vojvodini nikada nije bio rezerva. Stariji navijači Vojvodine pamte kako je prilikom svakog izvođenja slobodnog udarca pred protivničkim golom, publika skandirala njegovo ime. Gotovo da je bio nepogrešiv kao izvođač jedanaesteraca. Stručnjaci su govorili da je imao precizan i snažan udarac.

Igrao je više puta za reprezentaciju Novog Sada i Vojvodine, a na prvom državnom prvenstvu, 1945. godine, nastupao je u ekipi Srbije. Dres sa državnim grbom oblačio je na dvanaest utakmica. Išao je na sve turneje Vojvodine širom sveta, a sa splitskim Hajdukom putovao je u Južnu Ameriku. Inače, Hajduk mu je čak nudio vilu na Bačvicama i veliku sumu novca da potpiše pristupnicu, ali on je ostao veran Vojvodini.
Za sve vreme bavljenja fudbalom radio je u raznim preduzećima različite poslove, od Poslovnog zadružnog saveza u Bečeju do Hotelskog preduzeća „Vojvodina“ u Novom Sadu. Penzionisan je 1978. godine.
Kada je 1959. godine prestao da aktivno igra fudbal, Sima Milovanov je otvorio novo poglavlje u svom životu.
Završava Višu trenersku školu i počinje da vodi mladi tim Vojvodine (1959-1961). Potom je u Vojvođansku ligu uveo Bečej, Vrbas i novosadsku Slaviju, radeći u svakom od ovih klubova po dve sezone.

Trenersku karijeru nastavlja u Grčkoj, u klubu Veriju, iz okoline Soluna, a koji je uveo u prvu ligu (1965-1969). Navijači tog kluba su ga predložili za počasnog građanina svog grada.
Trenirao je sa uspehom Rudar iz Ljubije, pa Osijek, koji je pod njegovim rukovodstvom zauzeo prvo mesto u Drugoj ligi – Zapad.
Na Kipru je boravio kao trener pet godina, od 1969. do 1974. godine. Po povratku u zemlju trenirao je ovdašnju Slaviju, ponovo Osijek, Rudar iz Trbovlja, leskovačku Dubočicu, Radnički iz Bajmoka, ČSK iz Čelareva i kaćki Jugović. Trenersku karijeru završava 1987. godine.
Oni koji su ga poznavali i van terena kažu da je bio privržen suprug, brižan otac, društvena i prisna osoba. Umro je 2000. godine u Novom Sadu. Imao je kćerku Dušicu, po struci pravnika.
Post Reply