Omladinci i kadeti FK Vojvodina

Aktuelne teme vezane za FK Vojvodina
User avatar
Grof Žekula
Administrator
Posts: 2694
Joined: Fri Jan 28, 2005 10:25 pm
Location: Bulevar

Post by Grof Žekula »

U predigri sutrašnje utakmice, Omladinci Vojvodine savladali su danas u Veterniku vršnjake iz kluba koji nam je uteo Kup:

FKV - partizan 1:0 (1:0)

Odlična utakmica i partija naših, mada su i gosti imali sjajne prilike...Kako je samo Luka Slijepčević odigrao meč!!!

Momci - čestitke za današnju pobedu, i pre svega BORBU koju ste prikazali po onom suncu!!! Svaka čast na prikazanom!
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Omladinski pogon

Za moje shvatanje fudbala i jednog savremenog, modernog kluba, apsolutno najvazniji segment, najvazniji deo u njegovom bitisanju.
Imati mogucnost da uticete na dete koje se razvija u njegovom krucijalnom zivotnom (i igrackom) dobu je velika privilegija.

Svako doba zivotnog veka prosecnog coveka nosi odredjene karakteristike, tako za taj rani period je karakteristicno ucenje, upijanje informacija kojim vas bombarduje vase okruzenje. U tom periodu deca nemaju razvijenu svest, i zato ona prihvataju svaku informaciju koju im prense osoba od autoriteta. Za njih je to ujedno velika sansa i veliki rizik... Imati priliku izgraditi nesto, pri tom to ciniti sa velikom odgovornoscu i svescu, jer ono sto ugradimo u tu decu u tom periodu to verovatno izrasta u neke karakterne osobine u kasnijem zivotnom periodu. Velika je odgovornost, i bas zato sa decom treba da rade najbolji, nikako pocetnici skromnog znanja.
Naime, cesto preovladava misao da je za rad sa decom jedino potrebno fudbalsko znanje?! Velika greska. Da bi mogli uspesno da radimo sa decom moramo da poznajemo mnogo vise od "fudbala". Neko ko ne "razume" decu, neko ko nema predstavu o fiziologiji razvoja i sve karakteristike koje idu uz odredjno zivotno doba, neko ko nema "zivotno znanje" (pedagog), ne moze da radi sa decom! Mi cesto imamo obicaj da one koje bi da priblizimo klubu, a nemamo ideju gde bi ih pozicionirali i na koju funkciju, cesto gurnemo medju decu. Ogromna greska. Cesto se desi da taj "neko" ubrzo bude premesten na neku novu funkciju, pa se toj deci dodeli neki novi "znalac" i tako se na njima redjaju ko na kakvoj kurvi. Usput, deca od njih uglavnom nauce sve ono sto ne treba da uce. Preskoci se igra-zabava (koja je karakteristicna za najranije doba), preskoci se pravilan fizicki razvoj (deca se maltretiraju kilometrima, a brzina, koordinacija, agilnost, krucijalne motoricke sposnobnosti za taj period gotovo da se i ne dotaknu, snaga ni u ludilu jer to "toboze" sprecava rast...), a da ne pricamo o tome sta ta deca mogu da nauce o zivotu, od likova koji su zivot "studirali" u kafani i sa kojekakvim mankenkama, i uglavnom se prerano uce seniorskom fudbalu, sve na ustrb rezultata (katastrofalna greska). Rezultat tek u omladinskom stazu, pre toga iskljucivo rad.

Fk Vojvodina treba strategiju rada sa mladjim kategorijama, tu strategiju treba da "stvori" jedan iskusan strucnjak, jedan ekspert u tom polju, kao sto je to Bobe Pavkovic, Milan Djuricic uz saradnju sa covekom koji je selektovao najveci deo nase talentovane dece- Mika Radosav. Napise se strategija, izabere se jedan ili dva coveka koji bi bili na celu te omladinske skole.

Strategija treba da sadrzi odgovore na neka krucijalna pitanja:
1. Nacin selekcije dece
2. Sistem rada

O selekciji sam vec pisao (ima tome sigurno vise od godinu dana).
Crpiti decu iz lokalnih skola, u dogovoru sa sekreterijatom za sport vrsiti baterije testova koje bi nam odgovorile na pitanje genetski predisponirane dece (u fizickom smislu-brzina, koordinacija), sto je najveca boljka naseg fudbala.
Takodje, nastaviti trenutno saradnju sa lokalnim skolama fudbala, koje bi nam ustupale najtalentovanije decake.
Doselekciju vrsiti iz pokrajine i tu trebamo da ostavrimo primat u odnosu na bg dvojac. Krajnja varijanta za tu doselekciju treba da nam bude sadasnji sistem-vidimo igrace tek posto odigraju neku utakmicu protiv nas. Moze se uspostaviti slican sistem kao i ovaj o kome sam pisao za lokalne skole u saradnji sa sekreterijatom za sport.
Time dobijamo genetski superiornu decu, nadmocnu u fizickom smislu, i decu na koju stavljamo nas pecat od najranijeg doba. Pri tome, nasa baza je ogromna!

Sto se tice sistema rada, to treba da bude usmereno na krajnji cilj-priprema dece za seniorski tim, sto podrazumeva da taj seniorski tim ima izgradjen sistem igre prema kome ce i ova deca da se spremaju.

E sad, da bi ostavili valjan pecat, tu decu treba da vode vrhunski strucanjci. I tu moze da nam pomogne gospodin Djuricic, koji je predavac na skoli za trenere, preporuka odredjenih ljudi za koje on smatra da su odogovarajuci. Tu nikako ne stati, klub treba dalje da se ukljuci i da tim ljudima obezbedi usavrsavanje. Zna se cije su skole fudbala najbolje- Holandska, Portugalska, Spanska, u te zemlje redovno slati nase trenere.

Strucnom stabu pridodati sve neophodne strucnjake:
-svaka generacija ima svog kondicionog trenera i fizioterapeuta
-nutricionista u klubu koji moze za sve generacije da pise programe za ishranu i evenntualnu suplementaciju

Ono sto bih jos izdvojio kao veoma bitno-trener koji krene sa jednom generacijom, jos od petlica, zaduzen je za njih do samog kraja, do zavrsetka omladinskog staza. Time na kraju njihovog staza, covek koji ih je upoznao bolje i od samih roditelja, treneru prvog tima predaje odredjeni Cv sa svim njihovim fizickim, mentalnim i fudbalskim karakteristikama.

Na kraju, igrac koji je u prvom timu je od glave do pete onakav kakvim smo ga zeleli, bez improvizacije i on kao takav ce biti veoma trazen prozivod koji ce nasem klubu omoguciti i trofeje i uspesno finansijsko poslovanje.
Last edited by Grba_NS on Fri Jun 03, 2011 6:48 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Andreyos
Posts: 335
Joined: Thu Aug 05, 2010 10:45 am
Location: Magdeburg

Post by Andreyos »

Jedan od najkonstruktivnijih postova u zadnje vreme!
Grbo,alal vera!
Jer nas su osnovala gospoda, a njih drugovi!
User avatar
Amos
Posts: 100
Joined: Tue May 17, 2011 3:50 am

Post by Amos »

Svaka čast Grbo!!!
Ovakvi postovi na nesumnjiv način podižu kvalitet foruma!
Brane
Posts: 517
Joined: Wed Jan 26, 2005 5:18 am
Location: Otava, Kanada

Post by Brane »

:hurray: :hurray: :hurray:
uporan
Posts: 562
Joined: Mon Apr 04, 2005 7:49 pm
Location: CENTAR
Contact:

Post by uporan »

Svaka čast na postu.
Ja bih samo da dodam razmišljanje jednog bivšeg fudbalera i trenera nekoliko manjih klubova i čoveka koji je radio sa mlađim selekcijama SRJ i SCG. Voleo bih da nešto vezano za sve ovo prokomentariše i gospodin Đumi.
Naime, čovek je rekao jednu stvar koja mi je bila veoma interesantna. Privatne škole fudbala nisu dobre za fudbal. Sve se svodi na novac. Bude po stotinu klinaca koji jurcaju za loptom. Pojedincima se ne posvećuje dovoljno pažnje. Nema dobrog individualnog rada, a mahom sa decom rade nestručni ljudi (čast izuzetcima). Bitno je da klinaca bude što više kako bi se što više novca uzelo. Ako neko od te stotine nešto postigne odmah se priča kako je ta i ta škola otkrila i napravila nekog klinca, ali taj klinac bi se svakako negde pokazao. Plus, u međuvremenu je upropašteno 99 klinaca od kojih bi, možda, još nekoliko moglo da ima dobru karjeru.
Mislim da i u svemu ovome ima dosta istine.
UH!
Akcent
Posts: 376
Joined: Fri Mar 25, 2011 2:02 pm
Location: Srpska Atina

Post by Akcent »

Ja se izvinjavam ako sam neupucen, ali da li omaldinski pogon Vojvodine ima svog nutricionistu?
Vojvodina, Vojvodina nepobediva...
User avatar
Djumi
Posts: 1847
Joined: Tue Feb 15, 2005 9:51 pm
Location: Fudbalski teren

Post by Djumi »

Grba je izneo jedno vrlo interesantno razmišljanje ali moram da kažem i stručno.Posebno je važna strategija Vošine Škole koja ima svoju potvrđenu tradiciju.
Način na koji se vrši selekcija dece ustvari određuje budućnost prvog tima tj.određuje strukturu tima.
Sistem rada je naslonjen na selekciju igrača jer nemože se u čašu od 2 deci sipati litra vode.
Ja lično nemam veliko poverenje u škole fudbala ali isto tako mogu da kažem da su one tokom ovih teških godina okupljale mnogo dece.E baš tu mislim da bi škole mogle imati budućnost.Zbog toga je veza između škola fudbala i FK veoma važna.Škola Mike Radosava je dala Voši mnogo dobre i talentovane dece.
Naravno da se mora obratiti pažnja na nove trendove i tendencije u fudbalu jer time bar u Srbiji idete ispred ostalih.
Igrom integrisane metode moraju postati postulat škole Vojvodine.Jedan od najboljih ljudi koje znam da je za taj posao talentovan je naš Zoran Grujić. Nevidim u ovom momentu čoveka koji bi to bolje mogao da radi.
Voša kao veliki klub će svojim imenom privući dosta talentovane dece.Sami će oni doći !
Grbo ideja sa trenerima koji vode jednu generaciju je odlična ali ja bih recimo taj princip poštovao do starijih omladinaca a tu bi ih čekao Gruja koji bi uradio finalnu obradu za prvi tim Voše.Deca se izuzetno vezuju za svoje trenere pa bi bilo poželjno da do ulaska u Prvi tim imaju bar 2 trenera.
Fudbal treba voleti u sebi a ne sebe u fudbalu .
User avatar
Grba_NS
Moderator
Posts: 2056
Joined: Wed Aug 20, 2008 3:30 pm
Location: Grbavica

Post by Grba_NS »

Djumi wrote:Grbo ideja sa trenerima koji vode jednu generaciju je odlična ali ja bih recimo taj princip poštovao do starijih omladinaca a tu bi ih čekao Gruja koji bi uradio finalnu obradu za prvi tim Voše.Deca se izuzetno vezuju za svoje trenere pa bi bilo poželjno da do ulaska u Prvi tim imaju bar 2 trenera.
Slazem se.

Inace, sto se tice skola fudbala, mislim da su one "nuzno zlo". Velika vecina njih radi lose, ali prosto ta masovnost ne moze i ne sme da ostane neprimecena. Cinjenica je da mnogo dece igra fudbal po raznoraznim skolama fudbala, sto je i normalno, ne mogu svi da igraju u Vosi, Novom Sadu, Indexu... Fudbal jeste najvaznija sporedna stvar na svetu i kao takva privlaci mnogo dece.

Mislim da trebamo odrediti par skola i sa njima uspostaviti zvanicnu saradnju, pomognemo im kroz obuku trenera (a time pomazemo i nama saimima), oni nama zauzvrat najbolje klince, naravno.
User avatar
Djumi
Posts: 1847
Joined: Tue Feb 15, 2005 9:51 pm
Location: Fudbalski teren

Post by Djumi »

Jedno moje zapažanje posle ovog Kadetskog prvenstva Evrope.Prvi put se desilo da klinci iz Voše nisu pokazali iz koje škole potiču.Za mene je to zabrinjavajući detalj !!!
Fudbal treba voleti u sebi a ne sebe u fudbalu .
User avatar
igoork
Posts: 781
Joined: Tue Jul 21, 2009 11:09 pm
Location: Na brdovitom Balkanu

Post by igoork »

http://www.sportal.rs/news.php?id=52329

Ubise nas gani, da li neko moze da nam kaze postave?
U Novom Sadu ima klub kojem se svi divimo !
User avatar
Владика
Administrator
Posts: 4320
Joined: Wed Jan 19, 2005 12:58 pm

Post by Владика »

На основу новог Закона о систему образовања и васпитања захтева се висока стручна спрема за рад са децом и у спортским клубовима. Какве ће последице код нас произвести примена овог новог закона? Очекујем такође, да ће се у будућности добар део тих тзв. фудбалских школа угасити јер не испуњавају најосновније критеријуме новог закона.
User avatar
Grof Žekula
Administrator
Posts: 2694
Joined: Fri Jan 28, 2005 10:25 pm
Location: Bulevar

Post by Grof Žekula »

igoork wrote:http://www.sportal.rs/news.php?id=52329

Ubise nas gani, da li neko moze da nam kaze postave?

Sledećeg vikenda (petak-nedelja) će biti održan turnir "Nešticki" (kadeti, SC "Vujadin Boškov"). Igramo sa njima (cz, u subotu) u grupi, pa eto prilike da posetom pokažemo momcima da smo uz njih i da im pomognemo da se domognu finala.

Evo i rasporeda naših utakmica, a o svemu ostalome (ko učestvuje, svi termini...) biće text na naslovnoj strani Sajta u toku nedelje!

--Petak, 10. 6. 2011. u 18:15h : Vojvodina-Sarajevo
--Subota, 11. 6. 2011. u 17:30h : Vojvodina-Crvena zvezda
--Nedelja, 12. 6. 2011:
9:00h : Utakmica za peto mesto
10:15h : Utakmica za treće mesto
11:30h : Finale
User avatar
NSKrajisnik
Posts: 122
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:16 am

Post by NSKrajisnik »

Omladinci

VOJVODINA: Pajović 7, Kosić 6,5 (od 80. Bogdanović -), Nastić 7, Slijepčević 6,5, Preveden 6,5 (od 85. Gaćinović -), Grahovac 7, Radoja 6,5, Poletanović 7, Milićević 6,5 (od 60. Radovanović 6,5), Silađi 7, Jovanović 6,5 (od 59. Ratković 6,5)

Kadeti

VOJVODINA: Čavić 7, Cvijić 6,5 (od 82. Kanostrevac -), Dangubić 6,5, Simikić 6,5, Glumčević 6,5, Petrić 7, Aleksovski 6,5 (od 82. Šipovac -), Kosović 6,5 (od 68. Omčikus 6,5), Ferati 6,5 (od 78. Krasin -), Baškalo 7,5 (od 67. Marković 6,5), Spremo 7,5 (od 70. Banjac 6,5).
User avatar
igoork
Posts: 781
Joined: Tue Jul 21, 2009 11:09 pm
Location: Na brdovitom Balkanu

Post by igoork »

Gledam Svedska-Srbija igraju Vuk i Meda od pocetka.

Ne moze a da se ne primeti koliko je Vuk spretniji i bolji na lopti od Mede.
Treba momku dati vise slobode na terenu a da Meda bude taj povuceniji definitivno :idea:
U Novom Sadu ima klub kojem se svi divimo !
Post Reply