Прва прича је посвећена највећем пријатељу и поштованом ривалу С.К. Јуда-Макабију.

СПОРТ-КЛУБ "ЈУДА МАКАБИ"
Некада угледан и познат клуб, део богате и занимљиве спортске прошлости Новог Сада, дуго је био потиснут на маргину, да не кажем скоро сасвим заборављен. Реч је о СК "Јуда Макаби", који је дао изузетан доприноспо пуларизацији и развоју многих спортова у граду.
Некада угледан и познат клуб, део богате и занимљиве спортске прошлости Новог Сада, дуго је неоправдано био потиснут на маргину, да не кажем скоро сасвим заборављен. Реч је о СК "Јуда Макаби" у почетку једнонационални, јеврејски, спортски колектив временом је окупљао и све друге младе Новосађане, Србе, Мађаре, Немце, Русине... заинтересованс за вежбање у некој од десетак секција. СК "Јуда Макаби" основан је 1920. године и могао је да понуди, када је о спорту реч, више него иједан други клуб у граду у оно време.
- Идеја о формирању спортског клуба рођена је међу Јеврејима, аустро-угарским официрима заробљеним у Русији - рекао је Павле Шосбергер, који се бави проучавањем историје војвођанских Јевреја. -Непосредни оснивачи СК "Јуда Макаби" били су др Армин Касовиц, зубни лекар, др Сигмунд Хандлер, адвокат, и Шарика Кон, угледна друштвена и спортска радница. Клуб је добио име по познатом војсковођи. који је за Јевреје био оно што је за Србе Краљевић Марко.
Част да буде изабран за првог председника имао је Матија Леви, док је секретар био Баргиора Брандајс. Одређени су и руководиоци појединих секција - фудбалске: Нандор Комлош и Еутен Херед, атлетске: Макс Бахрах и Франц Хиршлер, пливачке: Вилим Виг и Оскар Хас, боксерске: Сигмунд Хајм и И. Вајс и хазене: Шарика Кон. Приређивачку комисију водили су Лудвиг Короди и Еуген Сатлер, а Контролну Арнолд Комлош. Седиште Клуба било је у гимнастичкој сали Јеврејске општине.
Као што се и могло очекивати, највише чаанова имала јс фудбалска секција. која је, у целини гледано, била међу најуспешнијима у Друшгву. Занимљиво је споменути да је прву лопту из Будимпеште донео трговац Еуген Шосбергер.
Због погрома којем су током Другог светског рата били изложени Јевреји, уништени су сви писани документи везани за живот и рад СД "Јуда Макаби". Тако је и са списковима оних који су више од две деценије играли у фудбалском тиму. Зато је остала само крајње упрошћена листа, сачињена на основу сећања.
Један од најстаријих састава изгледао је овако: Секељ, Блажевић, Блау I, Вајс, Хиршлер, Моргенштсрн, Велтман, Блау П, Клајн, Фрајд. У то време првотимци су били и: Ђула Швсн, Ласло Деже, Лаци Брил, Деже Виг (Моника), Штрицлер, Шварц, Тишер, Лаци Кацаф, а у омладинској екини су, поред осгалих, играли: Јошка и Ерне Хајош, Павлица, Кан, Абт...
Ево и наставка тог непотпуног списка: Бела Шефер, Тибор Мојзеш, Јошка Кацаф, Густав Хамбургер, Владимир Голдман, Павле Рајх, Шпеци Шефер, Манди Ириц, Лори Вајс, Драгец Гутман, Берци Велнер, Ђорђе Вајс, Адолф Фекете, Габи Ковач, Ладислав Колош, Вурсг, Флајшер, Келер, Хорват, Ремичевић, Дајч, Егерић, Живковић, Томчањи, Инотаи... Ту су и некада познати новосадски фудбалери: Едо Плац, Јожика Велкер, Емил Шосбергер, Михајло и Александар Мајтан... О стотинама других нажалост - ништа!
Док се такмичио у Другом разреду Новосадског подсавеза, "Јуда Макаби" је увек био међу најбољима, па се пласирао и у виши ранг. И ту је имао запажену улогу, а једно време борио се и за примат у граду. Вероватно је и то био један од разлога што је градска управа Новог Сада донела одлуку да се на простору поред електричне цснтралс уреди заједничко игралиште за Омладински спорт-клуб "Војводина" и СК "Јуда Макаби".
Захваљујући агилности и ангажовању челних људи оба клуба, али и широком одзиву њихових навијача и новосадских љубитеља фудбала, у року од само неколико месеци у лето 1924. године изграђено је лепо игралиште, које је добило име "Карађорђе" (на месту садашњег сгадиона). Цео простор био је ограђен, подигнуте су две клупске куће и трибине са кровом за 300 гледалаца.
Свечано отварање уприличено је 28. јуна, када је одржан дводневни турнир. На Видовдан "Јединство" из Београда савладало је "Јуда Макаби" са 5:2 (4:0), а чувена "Југославија" "Војводину" са 4:1 (2:1). У београдском финалу славила је "Југославија" са4:3 (2:2), докје "Макаби" нанео тежак пораз некомплетном саставу градског ривала - 5:0 (2:0)!
На петогодишњицу оснивања СК "Јуда Макаби", игралшпте "Карађорђе", које је коришћено и за соколске слетове и друге спортске приредбе, је освећено, а том чину присуствовали су прсдставници јеврејских општина и клубова из целе Југославије. Кума заставе слављеника, која је такође том приликом освећена, била је Јелена Кон. После пригодне свечаности клуб-слављеник је одиграо утакмицу са СК "Хакоах" из Беча. Године 1930. заједничким снагама на игралишту су подигнуте модерне трибине.
Као и већина спортских клубова у оно време, и СК "Јуда Макаби" је највећи део средстава за живот и рад обезбеђивао захваљујући новчаној помоћи добростојећих људи.
- Један од најпознатијих спонзора "Макабија" био је Јосип, Јулије Кон-Жил, власник познате трговине "Код мршавог коња" и бански саветник - вратио се на то време Павле Шосбергер. - Сећам се да је мом далеком рођаку Емилу Шосбергеру-Пацу, који је био најбољи фудбалер тима, давао по петнаест динара за сваки гол, пгго је била веома сгимулативна премија. Било је још оних који су својим прилозима јачали темеље Клуба и допринели да буде најјачи јеврејски снортски колектив у Војводини.
- Овај имућни Новосађанин није имао потомства и био је изузетно дарежљив и великодушан и када се радило о помоћи дечијим установама, али и старачком дому у граду.
Од осталих секција највише се истицала рвачка. Њени чланови Вилим Кон, Јаков Хофман, Виснекер и други били су у периоду од 1921. до 1923. међу најбољима у земљи. Тадашње активности одвијале су се углавном у гимнастичкој сали у згради биве пиваре у Шафариковој улици (данас се на том месгу налазе аутобуске станице).